3 kuşak aynı tezgahta kasket üretiyor

Samanpazarı Can Sokak’ın en eski iş yerlerinden Bozdağ Kasketleri dükkanının sahibi 83 yaşındaki Ali Bozdağ, oğlu ve torunuyla birlikte kasket, şapka üretimi mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Ali Bozdağ; derin tecrübelerini, oğlu ve torunu ile paylaşıyor.

83 yaşındaki Ali Bozdağ, kaybolmaya yüz tutmuş kasketçiliğin son sanatkarlarından. Ankara Kalesi’nin eteklerinde Samanpazarı Can Sokak’taki dükkanında ilerlemiş yaşına rağmen Ali Bozdağ,  oğlu ve torunu ile birlikte kasket, şapka, kep, bere gibi çeşit ve içerikler üretmeye devam ediyor.

OĞLU VE TORUNUYLA MESLEKLERİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR

1966’dan beri aynı dükkanda, aynı işi devam ettirdiğini belirten Ali Bozdağ, “1966 kayıt başlama tarihi ile halen Ankara Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın-ANKESOB sicil kayıtlı  bir üyesi olarak hizmet vermeye devam ediyorum. Çalışmak beni hep zinde tuttu. İşime hep sahip çıktım. Ankara’ya özgü kasket çeşitleri üzerinde üretimler yaptım. Kendi imalatım Samanpazarı modeli ise çok ilgi gördü. Bu model için; ‘Kız kaçıran’ tabiri kullanılırdı. Spor modeller, sekiz köşeli modeller de ilgi görürdü. Bugün ise 3 kuşak birlikte tezgah başında olmak bana büyük keyif veriyor.

Son kasketçilerdeniz artık. Mesleğimizde işçilik, tecrübe ve el becerisi çok önemlidir. Bir kasket için 40 çeşit işlem yapılırken, el işçiliği zahmetli olan ve bir el hüneri isteyen mesleğimin inceliğini oğluma ve torunuma öğrettim ve onlar da işini özveri ve yoğun bir çabayla sürdürüyor. Mesleğimiz günden güne unutulmaya yüz tutsa da, eski rağbet olmasa da, bir kısım insanımız kasketten, şapkadan vazgeçemiyor. Dilerim, 3 kuşak ayakta tutmaya çalıştığımız mesleğimiz kaybolmaz ve oğlum ve torunum da benden sonra bu mesleği yaşatmaya devam ederler.” diye konuştu.

“BABAM, KIZIM VE BEN DÜKKANIMIZIN BAŞINDAYIZ”

Ali İhsan Bozdağ da babası Ali Bozdağ’dan yıllar içerisinde edindiği tecrübeler ışığında öğrendiklerini uygulama fırsatı bulduğunu vurgulayarak, “Ben bu mesleği çocuk yaşlarımda, babamın yanında  dükkana gelerek ve çalışarak öğrendim. Babamızdan daha öğrenecek çok şeyimiz var. Allah başımızdan eksik etmesin. Kullanım alışkanlıkları değişti ve bir de fabrikasyon kasketler, şapkalar çıkınca bizim mesleğimiz bitme noktasına geldi ancak babamın yanında, kızımla birlikte dükkanımızın başındayız. Babam Ali Bozdağ’ın rehberliğinde, kızımla birlikte çalışmaya, üretmeye ve sektörümüze hizmet etmeye devam edeceğiz. Babamın uzun yılların tecrübesi ve el emeğiyle belli bir noktaya getirdiği mesleği onun birikimlerinden yararlanarak daha iyi noktalara getirmek için bizler de kararlılıkla devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

DEDESİNİN İŞ DİSİPLİNİ

Babadan oğula geçen mesleğin içinde üçüncü kuşak olarak yer alan ve mesleğini büyük bir şevkle sürdüren Ali Bozdağ’ın torunu, Ali İhsan Bozdağ’ın kızı Dilara Bozdağ ise dedesinin kendisi için öneminden bahsederek, “Dedem Ali Bozdağ, her şeyden önemlisi insanlığıyla, iyi ahlakıyla, işine ve sanatına saygısıyla bende büyük bir sevgi, ayrı bir hayranlık uyandırmıştır. Dedem Ali Bozdağ’dan öğrendiğim en önemli şey; iş disiplini olmuştur: Ne iş yaparsan yap ancak severek yapacaksın, yüksek iş tutkusuyla çalışacaksın. Bu açıdan çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Dededen toruna geçen kasket, şapka, kep üretimi mesleğini ben de dedemin ve babamın  destekleriyle yaşatmaya çalışacağım. Yaptığım işi çok seviyorum. Şık ve biraz daha günümüz popüler model ve renkler üzerinde hem erkek hem de kadınlar için kullanışlı kasket, şapka türü tasarımlar üzerinde çalışıyorum. Dedemden ve babamdan öğrendiklerim doğrultusunda kendimden de dokunuşlar katarak aynı dedeminki gibi kendime özgü tarzımı oluşturmak istiyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın