Meslektaşlarımıza ticaret yapma_Karapürçek Gazetesi

ATEM Başkanı Hakan Akçam: Meslektaşlarımıza ticaret yapma imkânı sunuyoruz

-ATEM olarak ticari beklentimiz yok

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun yakın zamanda yürürlüğe gireceğini duyurdu. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam ise Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu kapsamında emlak danışmanlarına seslenerek, “Önümüzdeki aylarda çok revaçta olacak gayrimenkul fonlarının satışı için meslektaşlarımıza ticaret yapma fırsatı sunacağız” dedi.

Meslektaşlarımıza ticaret yapma_Karapürçek Gazetesi

ATEM Başkanı Hakan Akçam, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in duyurduğu Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu ile ATEM olarak emlak danışmanlarına ticaret yapma fırsatı sunacaklarını ifade etti. Yatırımcıların gayrimenkulün satışından ya da kirasından gelir elde edebileceği gibi ayni çıkış yaparak ev sahibi olma imkanına da sahip olabileceğini ifade eden Akçam, “Odamızın herhangi bir ticari beklentisi yoktur, tamamen üyelerimizin iş yapması adına yapılan bir girişimdir” diye konuştu.

“GAYRİMENKUL YATIRIM FONU KONUT FİYATLARINI DÜŞÜRÜR”

Gayrimenkul Yatırım Fonunun ne olduğuna ilişkin konuşan Akçam şunları söyledi: “Nitelikli yatırımcıların katılım payı karşılığında mülkiyet esaslarına uygun yatırım getirisi sağlayan, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen kurallara göre portföy yönetim firmalarınca yönetilen mal varlıklarıdır. Gayrimenkul Yatırım Fonu portföy yönetim şirketi, Sermaye Piyasası Kurulu Düzenleme ve Denetleme Otoritesi (SPK) saklayıcı banka, gayrimenkul değerleme şirketi, merkezi kayıt kuruluşu (MKK) gibi farklı kurumlar tarafından paylaşılan iş süreçleriyle güvenli bir yapıya sahiptir.”

Meslektaşlarımıza ticaret yapma_Karapürçek Gazetesi

SPK’nin hazırladığı Proje Gayrimenkul Yatırım Fonunun (Proje GYF) kurulmasında son aşamaya gelindiğini ifade eden Akçam, “Kurulmasıyla Gayrimenkul Yatırım Fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Yapılacak yeni düzenlemeden önce GYF’ları bu tür projelere yatırım yapamıyordu ve gayrimenkullerin inşaat işlerini üstlenemiyordu. Yeni düzenleme ile bu eksiklikler ortadan kalkacak” dedi.

Yapılacak düzenleme ile fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacağını ifade eden Akçam, “Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacağını tahmin ediyoruz. Bu da hem konut fiyatlarını düşürecektir hem de vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracaktır” diye konuştu.

“MESLEKTAŞLARIMIZA TİCARET YAPMA FIRSATI SUNACAĞIZ, ODA OLARAK MADDİ BEKLENTİMİZ YOK”

ATEM olarak kendilerinin de meslektaşlarına gayrimenkul yatırım fonlarının satışı için ticaret yapma fırsatı sunacaklarını ifade eden Akçam, “Önümüzdeki aylarda çok revaçta olacak gayrimenkul fonlarının satışı için meslektaşlarımıza ticaret yapma fırsatı sunacağız. Örneğin 1 fon 400 bin TL ise bu fonun 3 bin 175 aylık kira getirisi ve fonun yıllık değer artışı olacaktır, kira artışları da her yıl düzenli olarak yapılacaktır. Bununla birlikte her bir meslektaşımıza firma tarafından yüzde 3 hizmet bedeli verilecektir” ifadelerini kullandı.

 

“Odamızın herhangi bir ticari beklentisi yoktur, tamamen üyelerimizin iş yapması adına yapılan bir girişimdir” diyen Akçam sözlerini şöyle sonlandırdı: “Fonlar profesyonel ve güvenilir yöneticiler tarafından yönetilecek ve fonun mal varlığı kurucudan ayrı olacak. Her şeyden önemlisi fon malvarlığının korunması kanun ile güvence altına alınmıştır. Şeffaf ve iyi denetlenen bir ortamda yatırımcılara kira ve satışlardan gayrimenkul geliri elde etme olanağı sağlar. Yabancı yatırımcılar için SPK denetiminde bir fona yatırım yapmak çok daha güvenilir olmaktadır. Fon, kurumlar vergisi, gelir vergisi, stopaj sıfırdır. Fon faaliyetleriyle ilgili yatırım kararını etkileyebilecek değişikliklerde yatırımcılara fondan çıkış hakkı getirilecek ve böylelikle yatırımcı mağduriyetlerinin önüne de geçilecek. Biz de meslektaşlarımızın bu olanaklardan yararlanmalarına aracılık etmek isteriz. Önümüzdeki süreçte konuya ilişkin çalışmalarımızı artıracağız.”

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın