Ankara Kulübü nde_Karapürçek Gazetesi

Ankara Kulübünde Cumhuriyetin 100. yılına Ebru Sergisi

Ankara Kulübü’nde “Cumhuriyetin 100. Yılında Devrim Güngör ile Ebru Sergisi”nde her biri birbirinden başarılı, el emeği göz nuru eserler görücüye çıktı.

Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında hazırlanan; “Cumhuriyetin 100. Yılında Devrim Güngör ile Ebru Sergisi” açılışı, Ankara Kulübü (Ankara Konağı) Başkent Salonu’nda gerçekleşti.

Ankara Kulübü nde_Karapürçek Gazetesi

Ebru sanatçısı Devrim Güngör’ün eserlerinden oluşan serginin açılış programına  Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Vekili Ömer Ağa Kurt ev sahipliği yaparken, Ankara Kulübü Yönetim Kurulu Üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda dernek üyesi ile sanatsever de açılışta hazır bulundu. Sergi açılışına Guatemala’nın Ankara Büyükelçisi Jairo D. Estrada B. de katıldı.

Ankara Kulübü nde_Karapürçek Gazetesi

Ankara Kulübü Derneği YKÜ Emel Koç’un Ankara Kulübü ile  düzenlenen sergi hakkında kısa bir bilgilendirme paylaşımının ardından konuşmalara geçildi.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ  EL EMEĞİ GÖZ NURU ESERLER

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Vekili Ömer Ağa Kurt, açılış konuşmasında; Ankara Kulübü’nün kültür ve sanatın buluşma adresi olduğunu belirterek “Ankara Kulübümüzde; Seymenlik ve Bacıerenlik geleneğinin yaşatılmasının yanı sıra Ankara’mızın sosyal ve kültürel dünyasını zenginleştirecek etkinliklere de büyük önem verilmektedir.

Ankara Kulübü nde_Karapürçek Gazetesi

Bu anlamda bugün burada geleneksel el sanatlarımızdan ebru sanatının tanıtılması ve yaşatılması anlamında düzenlenen sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayız. Bizleri sergi aracılığıyla ebru sanatının sırları ve her biri birbirinden değerli, el emeği göz nuru güzel eserleriyle buluşturan Ebru sanatçısı Devrim Güngör’e çok teşekkür ediyoruz. Sergimizin açılışına katılım gösteren Guatemala’nın Ankara Büyükelçisi Jairo D. Estrada B. ile tüm sanatsever dostlarımıza da ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sergi açılışında kısa bir konuşma yapan Guatemala’nın Ankara Büyükelçisi Jairo D. Estrada B. de, Türk insanını ve Türk kültürünü çok sevdiğini belirterek, geleneksel ebru sanatı üzerine gerçekleştirilen serginin açılışında  olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu, sergide yer alan eserleri de oldukça başarılı bulduğunu söyledi.

Ankara Kulübü nde_Karapürçek Gazetesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçısı Devrim Güngör de konuşmasında; geleneksel Türk el sanatlarını yaşatarak gelecek kuşaklara aktarma duygu ve düşüncesiyle hareket ettiğini kaydetti. Ebru sanatçısı Güngör, sergide yer alan eserlerin; geleneksel resim sanatlarından; “minyatür sanatı”, Türk görsel sanatlarından “katı sanatı” ve kadim Türk sanatları arasında yer alan; “ebru sanatı” özelinde üç sanatı bir arada harmanlayan bir yöntemle, hayal gücünün de katkısıyla ortaya çıkan çalışmalardan oluştuğunu söyledi.

Programda; Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Vekili Ömer Ağa Kurt, sergi açılışına katılımlarından dolayı Guatemala’nın Ankara Büyükelçisi Jairo D. Estrada B.’ye tekrar teşekkür ederek, Ankara Kulübü kültür yayınlarından oluşan bir set hediye etti.

Açılış konuşmalarının ardından Ebru Sanatçısı Devrim Güngör, davetlilere sergiyi gezdirerek, eserler hakkında bilgilendirmede bulundu.

Ankara Kulübü Ankara Konağı Başkent Salonu’nda Devrim Güngör’ün 39 adet, 2 adet de Güngör’ün öğrencilerine ait  olmak üzere toplamda 41 adet eserin yer aldığı sergi, 26 Aralık Salı gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın