Şehit Öğretmenleri Anma Buluşması_Karapürçek Gazetesi

24 KASIM ŞEHİT ÖĞRETMENLERİ ANMA BULUŞMASINDA MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM PANELİ


TEKEV Başkanı Özen, Toplumların kaderini; çalışkan, yaratıcı, pratiğe dayalı iyi eğitim almış insanlar belirler. Kısaca; mesleki teknik eğitime verilen önem, mesleki/teknik öğretmene verilen değerle belirlenir. ifadelerini kullandı.

Şehit Öğretmenleri Anma Buluşması_Karapürçek Gazetesi

Teknik Eğitim Vakfı, GÜ Teknoloji Fakültesi ve Türk Eğitim Sen’in birlikte düzenlediği 24 Kasım Öğretmenler Günü – Şehit Dursun Önkuzu ve Şehit Öğretmenleri/Ebediyete İntikal Etmiş Öğretmenleri Anma ve Teknik Öğretmenler Buluşması; Cumhuriyetimizin 100. Yılında Mesleki ve Teknik Eğitim Yolculuğumuz Üzerine Düşünceler konulu panel, Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Buhara Binası Konferans Salonunda yoğun katılımla gerçekleşti.

GÜ Öğretim Üyesi Dr. Oğuz Poyrazoğlu’nun moderatörlük yaptığı panelde, GÜ Teknoloji Fakültesi Eski Dekanı Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Duran Altıparmak, Önkuzu Grubu Temsilcisi Salih Çetin, TEKEV Genel Başkanı Erdoğan Özen, Önkuzu Akademi Kurucular Kurulu Üyesi Dr. Yusuf Kılıç, KAMUSEN-7 Nolu Şube Başkanı GÜ Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Tayfun Fındık ve GÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Atar selamlama/takdim konuşması yaparken, E. MEB Bürokratı, EDUSER Kurucusu İzzet Çevik; Cumhuriyetin 100. Yılında Mesleki Teknik Eğitim ve Hayat Boyu Öğrenme Uygulamalarımızın Yüzü, Prof. Dr. Çetin Elmas; Yapay Zeka Geleceği Nasıl Şekillendirecek konularında konuşmacı olarak birer sunum gerçekleştirdi.

Şehit Öğretmenleri Anma Buluşması_Karapürçek Gazetesi

Panel öncesi açılış/takdim konuşmaları yapıldı. Teknik Eğitim Vakfı (TEKEV) Başkanı Erdoğan Özen, konuşmasında şu değerlendirmeleri yaptı: Sizlerle yeni bir 24 Kasım Öğretmenler Gününde bu kutsal çatının altında bir ve beraber olmaktan duyduğum onur ve mutluluğu belirtmek isterim. Bu kutsal çatının 1937’li yıllardan, günümüze kadar ülkemiz endüstriyel mesleki-teknik eğitimine çok büyük katkıları olmuştur. Mezunlarımız tüm yaşamlarını ülkemizin sanayileşmesine ve kalkınmasına adamışlardır.

Ülkemizin tarım toplumundan, sanayi toplumuna geçişinde, Anadolu’nun sanayileşmesinde, Anadolu kaplanları denilen illerin ortaya çıkmasında bu kutsal çatı altında görev yapan eğitimcilerimizin, öğretim üyelerimizin ve burada eğitim alarak mezun olan arkadaşlarımızın çok büyük katkı ve emeği olmuştur. Girişimci ruhuyla ülkemizin her karış toprağında ayak izlerini, alın ve akıl terleriyle ülkemizin her karış toprağını ıslatan meslektaşlarımız aynı zamanda ülkemizin her bir köşesinde de örnek işlere imzalarını atmışlardır. Adlarını ve kimliklerini öne çıkarmayan bu isimsiz eğitim erenleri kendi başarılarından ziyade, yetiştirdikleri öğrencilerle, kurdukları işyerleri ve işlettikleri fabrikalarla övünmeyi, gurur duymayı önemsemişlerdir.

Şehit Öğretmenleri Anma Buluşması_Karapürçek Gazetesi

Dünyanın büyük bir dönüşüm sürecinden geçişini hep birlikte gözlemliyoruz. Teknoloji her yere ulaşabiliyor. Yarı iletken teknolojinin yarattığı ulaşabilirlik ve erişebilirlik alanı birbiriyle yarış halinde, sonsuz büyük ve sonsuz küçük kavramları beynimizde kavram oluşturmada zorluklar yaşatıyor. Doğal zekâ ile ulaşamadığımız, erişemediğimiz yerlere yapay zekâ ile ulaşmaya, erişmeye çalışıyoruz. Nereden bakarsak bakalım dünyamızda yaşayan bizler insanlık tarihinin görmediği nitelik ve nicelikte bir değişim ve dönüşüm yaşıyoruz.

‘TEKNİK ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞERLE MESLEKİ EĞİTİM’

Bu sürecin sonucunda kazanan biz olmak istiyorsak, sonuç almak için değişime değil değişen ortamda ‘nerede’ ve ‘ne’ olarak yer alacağımıza odaklanmamız, çoklu ve bütüncül krizlerin gittikçe derinleştiği, gerçek çözümlerin son devrelerine girdiğimiz bu dönemeçten nasıl çıkacağımız sorusunu da içselleştirmek zorundayız. İklim krizi, biyoçeşitlilik kaybı, derinleşen refah adaletsizlikleri ile artık yeni bir çıkışa ihtiyacımız bulunmaktadır. Aslında yaşananlar bize çıkış yolunu göstermiştir. Toplumların kaderini; çalışkan, yaratıcı, pratiğe dayalı iyi eğitim almış insanlar belirler. Kısaca; mesleki-teknik eğitime verilen önem, mesleki/teknik öğretmene verilen değerle belirlenir.

Ebediyete intikal etmiş çok değerli hocalarımız var, şehitlerimiz var, hepsinin ruhları şad, mekânları cennet olsun. Emekliye ayrılan ve şu an aramızda olan veya olmayan hocalarımız var, onlara da sağlık huzur dolu bir ömür diliyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günümüz kutlu olsun.”

Şehit Öğretmenleri Anma Buluşması_Karapürçek Gazetesi

GÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Atar, takdim konuşmasında; Bugün burada 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Temel amacımız; rahmetli Dursun Önkuzu’nun ruhaniyetinde tüm eğitimci şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anmak, yaşayanlarımızla hasbihal etmek, mesleki ve teknik eğitimin geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili düşüncelerimizi paylaşmak, ülkemizin mesleki teknik eğitimi konusunda görüş alışverişinde bulunmak.

MESLEKİ EĞİTİMİN GELECEĞİNİN ŞEKİLLENDİRİLMESİ

Mesleki ve teknik eğitim toplumların değişim ve gelişiminde etkili rol oynamış, oynamaya da devam etmektedir. Bu alandaki geçmiş günümüz ve gelecek odaklı değişim ve gelişmeleri anlamak, eğitim sistemlerimizi daha etkili ve verimli hale getirmek için kritik bir öneme sahiptir. Geçmiş yüzyıl boyunca mesleki ve teknik eğitimde önemli dönemeçler yaşanmıştır. Endüstri inkılabı ile birlikte meslek liseleri ve teknik okullar toplumların endüstriyel ihtiyaçlarına cevap verebilecek ve bu alanda yenilikler yapabilecek şekilde kuruldu. Bu dönemi, belirli meslek gruplarına yönelik uzmanlaşmayı önceleyen bir anlayışın temeli oluşturdu.

Ancak, 20. yüzyılın sonlarına doğru bilgi çağının başlangıcıyla birlikte mesleki ve teknik eğitimde çeşitlenme ve genişleme eğilimleri ortaya çıkmıştır. Hep birlikte mesleki ve teknik eğitimin geleceğini şekillendirmek için daha fazla işbirliği yapmalı, deneyimlerimizi paylaşmalı, ortak çözümler bulmalıyız. Bu vesileyle toplumumuzun geleceğini aydınlık yarınlara taşıma sorumluğumuzun farkında olarak, bu konuda otorite kurumlar ve paydaş kurum ve kuruluşların, tüm tarafların birlikte hareket etmesinin ülkemiz açısından yararlı olacağını düşünmekteyim. Katılımları ve katkıları için tüm kurum ve kuruluşlara, konuşmacılara şahsım ve fakültem adına teşekkür ediyorum. Bizim bugün burada toplanmamıza vesile olan, Önkuzu Akedemi yönetici ve üyelerine ve emeği geçen herkese, tüm katılımcılara teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

PANELDE KONUŞMACILAR İLGİLİ KONULARI ELE ALDI

Açılış ve takdim konuşmalarının ardından, panel bölümüne geçildi. İlk olarak E. MEB Bürokratı, EDUSER Kurucusu İzzet Çevik, sunumunu gerçekleştirdi ve Cumhuriyetin 100. Yılında Mesleki Teknik Eğitim ve Hayat Boyu Öğrenme Uygulamalarımızın Yüzü başlıklı bir konuşma yaptı. Mesleki ve teknik eğitimin tarihsel süreci ve değişiminden söz eden Çevik, Mesleki eğitim, örgün eğitim sisteminin bütünüdür. değerlendirmesinde bulundu.
Yapay zekânın gelecekte hayatı çok daha kolaylaştıracağına değinen Prof. Dr. Çetin Elmas da; Yapay Zeka Geleceği Nasıl Şekillendirecek konulu sunumunda, tüm disiplin alanlarını etkileyen yapay zekanın geçmişten günümüze tarih içindeki gelişimini ele alarak, teknolojideki gelişmeler ile inovasyona dayalı stratejilerle birlikte yapay zeka sistemlerinin çok hızlı bir şekilde gelişim gösterdiğini ve yaşamın neredeyse tüm alanlarında yaygın bir biçimde kullanılmaya başlayacağını anlattı.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın