Yahya Galip Kargı Anısına_Karapürçek Gazetesi

Yahya Galip Kargı Anısına Fotoğraf Sergisi açıldı

 

Ankara Kulübü Derneği’nde, Milli Mücadele’ye tüm katkılarından dolayı  İstiklal Savaşı Gazi Şeref Madalyası ile taltif edilmiş Ankara valilerinden ve 6 dönem milletvekilliği yapmış, 23 Nisan’ın ulusal bayram ilan edilmesinde önemli katkıları olan Yahya Galip Bey anısına “Yahya Galip Kargı Anısına Fotoğraf Sergisi” açıldı.

Yahya Galip Kargı Anısına_Karapürçek Gazetesi

Ankara Kulübü Derneği’nde “Yahya Galip Kargı Anısına Fotoğraf Sergisi”nin açılışı, yoğun katılımla gerçekleşti. Ankara Konağı Başkent Salonu’nda kurdele kesimiyle açılışı yapılan sergiye, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve Ankara Kulübü Derneği Onursal Başkanı Dr. Bülent Kalıpçı ile Yahya Galip Kargı’nın torunu Emine Seher Kargı, sergiyi hazırlayan Şener Türkmenoğlu, Kargı ailesinin mensupları ve Ankara Kulübü Derneği Seymen ve Bacıerenleri, üyeleri katıldı.

Yahya Galip Kargı Anısına_Karapürçek Gazetesi

Serginin koordinasyonunu üstlenen araştırmacı yazar Şener Türkmenoğlu, iki kez İstanbul’da, üçüncüsünün ise Ankara’da Ankara Kulübü Derneğinde açıldığını ifade ettiği sergide yer alan eserlerin çoğunluğunun Kargı ailesinin arşivinden olduğunu belirterek, “Sergide bir miktar benim kendi arşivimden fotoğraflar da yer alıyor. Sergide; Yahya Galip Kargı’nın torunu Talip Kargı tarafından yapılan 3 adet kara kalem çalışması,  Yahya Galip Kargı tarafından kıl testeresi ile yapılmış 2 adet hat çalışması ve bir adet de Kargı ailesinin gelini ressam Muzaffer Kargı tarafından resmedilen Ankara’ya gelişinde Atatürk’ü Yahya Galip’le birlikte gösteren bir yağlı boya tablo olmak üzere çoğunluğu fotoğraf olan 50 adet eser yer alıyor.” dedi.

Türkmenoğlu, “Bugün andığımız Yahya Galip Kargı, milli mücadele tarihine, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna önderlik etmiş, Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın dava arkadaşı olan büyük bir devlet adamıdır. Yahya Galip, Ankara defterdarı ve yardımcısı iken devlet işleriyle uğraşırken bir yandan da Eyüp semtini unutmamış, Eyüp sahasını gençlere kazandırılmasını sağlayan, kendine ait olan toprağı bağışlayan insandır. Eyüp tarihiyle ilgilenen biri olarak 2002 yılında saygı duyduğum bu zatın ailesiyle tanışarak, saklı kalmış olan bir başarının, devlet adamının bu yönlerini ortaya çıkarmaya çalıştım.” ifadelerini kullandı.

Yahya Galip Kargı Anısına_Karapürçek Gazetesi

Yahya Galip Kargı’nın torunu Emine Seher Kargı, “Yahya Galip Kargı ailesi adına sizleri hürmetle selamlıyorum. Yahya Galip Kargı fotoğraf sergisine hoş geldiniz. Sergimizin açılışı için mekanlarını bizlere sunan değerli büyüğümüz Ankara Kulübü Derneği Onursal Başkanı Dr. Bülent Kalıpçı ve Dernek Başkanı Dr. Metin Özaslan’a sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. 104 yıl evvel dedemiz Yahya Galip Kargı ve Şefik Bey 23 Nisan’ın bayram olarak kutlanması için meclise bir önerge veriyorlar ve önerge kabul ediliyor. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Dedemiz Yahya Galip Kargı’yı görme ve beraber zaman geçirme lütfuna eremedik, büyüklerimizin anlattığı anılarla hemhal olduk. Atatürk sevgisiyle birlikte gönlümüzün en özel yerinde varlıklarını koruyorlar. Dedemiz Yahya Galip Kargı, milli mücadelenin birlik beraberlik ruhuyla, o müstesna aşkla kazanıldığını söyler. ‘Birlik beraberliğin olduğu yerde hak tecelli eder, muhteviyat  ve kendini adanmışlık bizim en büyük desteğimizdir’ dermiş.” diye konuştu.

Yahya Galip Kargı Anısına_Karapürçek Gazetesi

Ankara Kulübü Derneği Onursal Başkanı Dr. Bülent Kalıpçı da, “Bugün olağanüstü bir gün. Yüce Atatürk’ün emanet ettiği; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Yahya Galip milli mücadele yıllarında henüz meclis açılmamışken, Ankara karanlıklar içindeyken buna baş kaldırmış, mücadele etmiştir. O dönem  Ankara Valisi olarak atanan Yahya Galip, yaklaşık 9 ay görev yapıyor. Ruhu şad olsun.” şeklinde konuştu.

 

ANKARA’NIN HAKANI YAHYA GALİP KARGI

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ise konuşmasında şunları kaydetti: “Önemli bir gün ve önemli bir sergideyiz. Bugün milli egemenliğin, Gazi Meclisimizin açılışının 104’ncü yıl dönümü. Yahya Galip, milli mücadele tarihimiz açısından önemli bir şahsiyet. Ankara o dönemlerde 1919’dan itibaren ülkenin kaderinin belirlenmesinde önemli bir nokta haline geliyor. Özellikle Atatürk geldikten sonra Ankara, Türk milletinin umudunu bağladığı, tüm dünyanın yakından takip ettiği şehir haline geliyor. Ankara’nın milli mücadeleye hazırlanması sürecinde güvenilir bir şehir olması gerekiyor dolayısıyla burada Yahya Galip’in önemli bir rolü var. O dönemde  İstanbul tarafından atanan Vali Muhittin Paşa var ancak Ankara’da istenmiyor. Ankara’da isyanlar çıkıyor. Vali Muhittin Paşa Ankara’daki isyanı bastırmak için kuvvet toplamaya çalışıyor ancak yakalanarak görevden uzaklaştırılıyor. Yahya Galip Ankaralılar tarafından ‘Hakan’ ilan edilerek vali oluyor. Atatürk’ün gelmesi için tamamen güvenilir bir yer haline geliyor Ankara. Bu dönemde Yahya Galip’in hem Ankara’ya hem ülkenin bağımsızlık savaşına olağanüstü katkısı oluyor. Aile arşivini ilk kez bu sergi ile görebiliyoruz, bu bizim için gururdur. Sergi için tüm arşivini açan Kargı ailesine ve serginin düzenlenmesini sağlayan Şener Türkmenoğlu’na, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 

Sergi açılışında Seymen ve Bacıeren gösterimi programa ayrı bir renk katarken, ilkokul öğrencisi Seymenlerin 23 Nisan vesilesiyle sergiledikleri gösteri, büyük beğeni topladı.

 

Ankara’nın Milli Mücadele merkezi olmasıyla birlikte Ankara Valiliği görevini üstlenen; 3 dönem Kırşehir, 3 dönemde Ankara olmak üzere 6 dönem Milletvekilliği görevinde bulunan Yahya Galip Kargı anısına düzenlenen fotoğraf sergisi, 3 Mayıs’a kadar ziyarete açık olacak.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın