Tapu dairelerinde işlemler_Karapürçek Gazetesi

ATEM Başkanı Hakan Akçam: Tapu dairelerinde işlemler en az 3 gün sürüyor

-Tapu dairelerinde uzayan işlemlere çözüm bulunmalı

Mesken, işyeri, arsa ve arazilerin alım satım işlemleri ilgili tapu müdürlüklerinde yapılıyorken tapu dairelerinde işlemlerin uzun sürmesinden vatandaşlar şikayetçi. Ankara Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam, konuyla ilgili odalarına çok fazla şikâyet ve sitem geldiğini ifade ederek, “Tapu dairesinde işlem yapmış olan kimseler, bu sürecin uzun ve yorucu olduğundan şikayetçi. Çünkü Ankara’da tapu dairelerinde en kısa işlem üç gün sürüyor. Çoğu zaman bu süre 25 günü bulabiliyor” dedi.

Tapu dairelerinde işlemler_Karapürçek Gazetesi

ATEM Başkanı Hakan Akçam tapu dairelerinde işlemlerin çok uzun sürdüğünü ifade ederek, sürecin daha kısa sürmesi için yetkililere çözüm bulmaları adına çağrıda bulundu. En kısa işlemin 3 gün sürdüğüne dikkat çeken Akçam, “Çoğu zaman tapu işlemlerinde 18 ila 25 gün arasında işlem çıkmıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, tapu işlemlerinin hızlandırılması amacıyla pek çok çalışma yapmıştı. Bir an önce yürürlüğe girmesini istiyoruz” dedi.

“BAŞVURUDA BULUNDUKTAN SONRA 18 İLA 25 GÜN ARASINDA İŞLEM ÇIKMIYOR”

Konuyla ilgili odalarına başvurarak işlemlerin hızlandırılması için talepte bulunulduğunu ifade eden Akçam, “Türkiye’nin her yerinde tapu işlemleri çok uzun sürüyor. Teknoloji çağında yaşadığımız bir dönemde tapu işlemlerinin bu kadar uzun sürmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Her birimiz zamanla yarışıyoruz ve çoğu zaman bir tapunun çıkması için 25 gün bekleyecek kadar zamana sahip olamayabiliyoruz” dedi.

Tapu dairelerinde işlemler_Karapürçek Gazetesi

Ankara’da tapu dairelerinde en kısa işlemin üç gün sürdüğüne dikkat çeken Akçam, “Hatta tapu için başvuruda bulunduktan sonra 18 ila 25 gün arasında işlem çıkmıyor” diye konuştu.

“ÖZELLİKLE YENİMAHALLE TAPU MÜDÜRLÜĞÜ’NDE İŞLEMLER UZUN SÜRÜYOR”

Özellikle Yenimahalle Tapu Müdürlüğü’nde işlemlerin uzadığına ve aksadığına vurgu yapan Akçam şunları ifade etti: “Gayrimenkul satışının durağın olduğu bir dönemde tapudaki işlemlerin ağır ilerlemesi hem sektör temsilcilerimizi hem de vatandaşımızı mağdur etmektedir. Buna yönelik defalarca başvuru yapmamıza rağmen sonuç alınamamıştır. Örneğin Yenimahalle Tapu Müdürlüğü’nde 18.04.2024 tarihinde başvuru yapılmış ve hiçbir eksik olmamasına rağmen 04.05.2024 tarihinde dahi henüz sonuç alınamamıştır. İşlemin başvuru numarasını da paylaşabilirim, başvuru numarası: 37270’dir.”

“TAPU İŞLEMLERİ TAMAMEN DİJİTAL ORTAMDA YAPILMALI”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün tapu işlemlerinin hızlandırılması amacıyla pek çok çalışmayı duyurduğunu da hatırlatan Akçam, yetkililere seslendi.

Akçam şunları söyleyerek sözlerini sonlandırdı:

“Her türlü tapu işlemlerini güvenli bir şekilde internet üzerinden gerçekleştirebilmesi için Bakanlıkça Web Tapu uygulaması hayata geçirildi. Tapu işlem süreçlerini kişi ve mekana bağlı kalmadan çözmeyi amaçlayan “Türkiye Tapu” uygulamasının 2024 yılının sonunda devreye alınacağını yine Bakanlık ilan etmişti. Fakat biz ATEM olarak uygulamanın bir an önce hayata geçmesini ve tapuya dair bütün işlemlerin zamandan tasarruf adına dijital ortamda yapılması gerektiğinin altını çiziyoruz.”

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın