Aytaç Sevimli Havaların soğumasıyla aktarlara ilgi arttı_Karapürçek Gazetesi

Sevimli: Havaların soğumasıyla aktarlara ilgi arttı

Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aytaç Sevimli, “Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte aktarların hayatımızdaki önemi arttı.” dedi.

Aytaç Sevimli Havaların soğumasıyla aktarlara ilgi arttı_Karapürçek Gazetesi

Kış aylarının gelmesiyle insanların grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için bitkisel ürünleri tüketmeye yöneldiklerini ve bundan dolayı  aktarlık-baharatçılık yapan oda üyesi esnafın da işlerinin yoğunlaştığını dile getiren Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aytaç Sevimli, “Ülkemiz tıbbi, aromatik şifalı bitkiler bakımından oldukça zengin bir konumda. Haliyle kış mevsimi geldi ve havalar soğudu. Doğru zamanda toplanan ve kurutulan şifalı bitkilerin satışa sunulduğu güvenilir aktarlarımıza da bu dönemde ilgi arttı.” dedi.

Aytaç Sevimli Havaların soğumasıyla aktarlara ilgi arttı_Karapürçek Gazetesi

Soğuk kış günlerinde doğal bitkilerden faydalanmanın önemine vurgu yapan ve bu şifalı bitkilerin en iyi aktarlardan tedarik edebileceğini belirten Oda Başkanı Sevimli, “Mahallemizdeki, ruhsatlı ve güvenilir aktar dükkanlarını sıkça ziyaret etmeliyiz. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla ile birlikte aktar dükkanlarına ve doğal bitkilere talep arttı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, soğuk algınlığını ve gribal enfeksiyonları vücut savunmasını artırarak engelleyebilmek amacıyla insanlar doğal karışımları tercih ediyor.” ifadelerini kullandı.

Aytaç Sevimli Havaların soğumasıyla aktarlara ilgi arttı_Karapürçek Gazetesi

KALİTELİ ÜRÜN UCUZ OLMAZ

Kaliteli ürünün ucuza satılamayacağını söyleyen Sevimli, şöyle devam etti: “Kahramanmaraş merkezli deprem ve içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar nedeniyle haliyle fiyatlar da ucuz değil. Özellikle Hatay ve Kahramanmaraş’tan depremin ardından o bölgelerden bitkisel ürünlerin akışında tıkanmalar oldu. Arzın düşmesine paralel, zamlar ve üretim maliyetleri de fiyatları yükseltiyor. Haliyle bitkisel ürünlerin fiyatlarında da artış yaşanıyor. Kaliteli ürün fiyatlarının doğal olarak biraz yukarıda olduğunu söyleyebiliriz. Kalitesiz, karışık ürün ucuza satılır. Bitkisel ürünlerde en önemli şey, ürünün kalitesi. Çünkü ürünler direkt sağlığı etkiliyor. Sağlık bulalım derken sağlıktan olmayalım. Ayrıca, bitkisel şifalı ürünlerin güvenirliği açısından düzenli alışveriş yapılan, bildik yerden bu ürünleri almak en önemlisi. Hazırlanmış poşet ve paketler içinde ya da kapalı bölümlerde muhafaza edilmiş şekilde satışa sunulan ürünler tercih edilmeli.”

 

AKTAR ESNAFINDAN ŞİFALI KIŞ BAHARATLARI

Ulus bölgesinde faaliyet gösteren aktar esnafı Ali İncekoca da, bağışıklığı düzenleyen, zinde tutan şifalı kış baharatları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kış ayları geldi. Normal ilaçları kullanan insanlar alternatif tıpa da yöneliyor. Bitkisel ürünlerin kullanım alışkanlığı dededen toruna kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Vücut direncini yükselten çok çeşitli otlar, bitkisel ürünler var. Karışım olarak da veriyoruz. Aktarlık, bu işi bilmeden, donanıma sahip olmadan yapılmaz. Kış çayı aç karnına tüketirse tansiyonunu yükseltebilir, farklı sonuçlara yol açabilir. Karanfili herkese tavsiye edemiyoruz. Hibiskus çayını, şekeri düşük olan birisine tavsiye edemiyoruz. Bunlar çok dikkat edilmesi gereken hususlar. Doktorun tansiyon, karaciğer raporuna göre müşterilerimize yardımcı oluyor, yönlendirme yapabiliyoruz. Müşteri de bilinçli olmalı, vücudunu çok iyi tanıması gerekiyor, neye alerjisi olduğunu bilmesi gerekiyor.

 

Bitkisel ürünler düzenli kullanıldığında fayda sağlıyor. Bu ara en çok ıhlamur, zencefil, zerdeçal, ekinezya, okaliptus, ada çayı gibi bitkisel ürünlerin satışı ağırlıkta. Bunlar, insanların hastalıklarına göre vücutlarının verdikleri tepkilere göre tek tek ya da bir arada da kullanılabiliyor. Mesela zencefil ve zerdeçalı balla kür şeklinde tavsiye ediyoruz. Vücut direncini artırması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi için atom çaylarımız var, kış çayı olarak. İçinde nane, ıhlamur, ada çayı, kekik, enginar, okaliptüs gibi çeşitli otların karışımı hazır bitki çaylarımız var. Bunların haricinde çam kozalağı şurubu ve pekmezi, astım-bronşit, nefes darlığı için çok faydalı, müthiş bir şifa deposu. Düzenli tüketilirse mevsim geçişlerine karşı vücudu korur. İlk kez şifalı bitkilerden tüketmeye karar veren herkes mutlaka doktoruna danışmalı, onayını aldıktan bu ürünleri tüketmeli. Bazı firmaların onaylı, organik karışımları var. Bunlar yüzde yüz güvenli. Bunlardan da yoğun satışlarımız oluyor.”

 

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

 

Bir yanıt yazın