Mustafa Kılıç son kitabı ile astsubay camiasını_Karapürçek Gazetesi

Mustafa Kılıç son kitabı ile astsubay camiasını bir araya getirdi

Havacılık Tarihi Araştırmacısı-Yazar (E) Hava Astsubay Mustafa Kılıç’ın “Küçük Zabit Makinistler, Gedikli Uçmanlar, Astsubay Pilotlar” adlı son kitabının tanıtımı ve imza günü, Etimesgut Belediyesi 100. Yıl Cumhuriyet Kültür Merkezinde yapıldı. Devamında ise Kılıç tarafından  kültür merkezinin konferans salonunda efsane havacı Vecihi Hürkuş ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Mustafa Kılıç son kitabı ile astsubay camiasını_Karapürçek Gazetesi

Havacılık Tarihi Araştırmacısı, Yazar (E) Astsubay Mustafa Kılıç’ın kaleme aldığı; “Küçük Zabit Makinistler, Gedikli Uçmanlar, Astsubay Pilotlar” Kitap Lansmanı ve Konferans, Etimesgut Belediyesi 100. Yıl Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde oldukça geniş katılım ve yoğun bir ilgiyle gerçekleşti.

Mustafa Kılıç son kitabı ile astsubay camiasını_Karapürçek Gazetesi

Programa;  Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Hamza Dürgen ve Etimesgut Şube Başkanı Cahit Koca, Başkent Üniversitesi Kültür Sanat Araştırmaları (BÜKSAM) Başkanı Dr. Tulga Albustanlıoğlu ile çok sayıda TEMAD üyesi emekli astsubay eşleriyle katıldı. Bu özel gününde yazar Kılıç’ı aile fertlerinin yanı sıra dostları da yalnız bırakmadı.

Mustafa Kılıç son kitabı ile astsubay camiasını_Karapürçek Gazetesi

Programda ilk olarak; Havacılık Tarihi Araştırmacısı, Yazar (E) Astsubay Mustafa Kılıç, bir vefa simgesi olarak tüm gelirini TEMAD Etimesgut Şubesine bağışladığı “Küçük Zabit Makinistler, Gedikli Uçmanlar, Astsubay Pilotlar” kitabını fuaye alanında imzaladı. Kılıç, emekli astsubay arkadaşları ve dostları tarafından yoğun ilgi ile karşılandı.

Kitap tanıtım ve imza töreninin ardından konferansa geçildi. 100. Yıl Konferans Salonu’nda program, selamlama konuşmaları ile başladı.

Mustafa Kılıç son kitabı ile astsubay camiasını_Karapürçek Gazetesi

TEMAD Etimesgut Şube Başkanı Cahit Koca, “Meslektaşımız Mustafa Kılıç’a mesleğimiz adına önemli bir yapıtı yayıma hazırlamasından dolayı teşekkür ediyor, TEMAD Etimesgut Şube olarak yanında olmaktan ve  ayrıca destek vermekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Etimesgut Belediye Başkanı Sayın Enver Demirel’e de ilgi ve desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Hamza Dürgen ise konuşmasında; Mustafa Kılıç’ın “Küçük Zabit Makinistler, Gedikli Uçmanlar, Astsubay Pilotlar” kitabının astsubaylık  mesleğinin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde nereden gelip nereye gittiğini gösteren önemli bir kültürel miras olduğunu dile getirdi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel de selamlama konuşmasında emekli astsubayların her zaman yanlarında olduklarını ifade ederek, astsubaylığın tarihini anlatan kitap ve konferans için Mustafa Kılıç’a teşekkür etti.  Demirel, TEMAD Etimesgut Şubesi’ne ihtiyaç duydukları bir yer tahsisi konusunda belediye olarak yardımcı olacakları sözünü verdi.

Selamlama konuşmalarının ardından Sefa Özdemir  moderatörlüğünde konferans başladı. Havacılık Tarihi Araştırmacısı, Yazar (E) Astsubay Mustafa Kılıç, Vecihi Hürkuş ve Türk Havacılık Tarihi üzerine sinevizyon eşliğinde yaptığı sunumda; 15 Mart 1925 tarihinde Atatürk’ün emriyle Türk Tayyare Cemiyeti’nin kurulması ile Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren havacılıkla ilgili ciddi adımların atıldığını, 7 Eylül 1925 tarihinde Kayseri’de Tayyare ve Motor Türk Anonim Şirketi (TOMTAŞ) fabrikası kurulduğunu anlattı. Türk havacılık tarihinin İstiklal Madalyalı kahramanı  olduğunun altını çizdiği Vecihi Hürkuş’un ise 1930 yılında Vecihi – 14 tipi uçağı yaptığını aktardı. Kılıç, Vecihi Hürkuş’un Türk pilotlarının yetiştirilmesi ile uçak tasarımı ve yapımı konusunda Türk Havacılığının öncü ismi olduğunu kaydetti.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın