Kadın Kuryelere_Karapürçek Gazetesi

Kadın kuryelere sürpriz kutlama

Kadın Kuryelere_Karapürçek Gazetesi

Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası’nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın moto-oto kuryelere sürpriz kutlama yapıldı. Oda Başkanı Ramazan Akpınar, Oda üyesi kadın kuryelerin Kadınlar Gününü kutlayarak, plaket takdiminde bulundu.

Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası Kurucu Başkanı Ramazan Akpınar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Oda Toplantı Salonu’nda düzenlenen sürpriz programda oda üyesi kadın esnaf moto-oto kuryeler; Derya Adıgüzelli, Ebru Aldağ, Nur Holta ve Merve Önal’ın kadınlar gününü kutladı.
Kadın kuryelere, emek, özveri ve gayretli çalışmaları ile mesleğin gereğini layıkıyla yerine getirdiklerini belirterek, teşekkür eden ve günün anlamına istinaden plaket takdiminde bulunan Oda Başkanı Ramazan Akpınar, “Sizin nezdinizde odamız üyesi tüm kadın kuryelerimizin Kadınlar Gününü kutluyorum.” dedi.
Her geçen gün büyüyen bir hizmet sektörü olduklarını anımsatan Akpınar, oda üyelerinin yüzde 20’sini oluşturan kadın esnaf moto-oto kurye sayısını çok daha yukarılara çıkarmayı hedeflediklerini, kadınların sektörel işgücüne katılım oranlarının artırılmasını her zaman desteklediklerini aktardı.

Kadın Kuryelere_Karapürçek Gazetesi

‘KADIN KURYE MESLEĞE SAYGINLIK KATIYOR’
Akpınar, “Pandemiyle birlikte son 3-4 yıldır başta yemek-gıda olmak üzere birçok sektörde paket servis ve eve teslim hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. E-ticaret hız kazanınca kuryelik mesleği esnaf kurye modeli şeklinde sektör anlamında büyüdü ve büyümeye de devam ediyor. Bu anlamda erkek ve kadın kurye sayısı artıyor. 25 yıldır kuryelik yapıyorum. Son 5 yıla kadar Ankara’da kadın kurye sayısı 10’u geçmezdi. Son 4 yılda Ankara’da en az bin civarında ücretli ya da esnaf olmak üzere ticari araçlı-motorlu kuryelik yapan kadın var. Oda üye sayımızın yüzde 20’si ticari araçlı ve motorlu kadın kuryemiz. Özverili çalışmalarıyla takdir toplayan ve örnek olan serbest meslek erbabı odamız üyesi moto-oto kurye kadın esnafımız, sektöre de varlıklarını kısa zamanda hissettirdiler. Haliyle kadın kurye çalışan sayısının da her geçen gün artması ile mesleğin erkek mesleği olduğu algısının kırıldığını söyleyebiliriz.  Mevcut yasal tanımı olmayan, tehlike derecesi yüksek kuryeciliğin içerisinde kadın kuryelerimiz gerçekten çok başarılı. Kadın kurye mesleğe; itibar, güven ve saygınlık katıyor. Motosikletli ya da ticari araçlı kadın kuryelerimiz erkeklerle aynı şartlarda çalışıyor. Müşteri kadın kurye gördüğü zaman önce şaşırıyor ama sonrasında oldukça memnun kalıyor. Bazı e-ticaret firmaları kadın kuryelere teşvik de veriyor, kadın istihdamına katkıda bulunuyor. Zorlu ve tehlikeli bir sektörde hizmet veren, nitelikleriyle, dikkatleriyle, olumlu davranışlarıyla övgüye layık kadın kuryelerimizin her birini takdir ediyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Kadın Kuryelere_Karapürçek Gazetesi
Ankara Yük Taşımacılığını Destekleyici Hizmet Verenler Esnaf Odası Kurucu Başkanı Ramazan Akpınar’a 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması ve kendilerine takdim edilen plaketler için teşekkür eden kadın kuryeler de; erkek mesleği olarak tanımlanan fakat severek ve büyük bir işgücü ortaya koyarak yaptıklarını ifade ettikleri moto-oto kuryelik mesleğinde kadın olmanın zorluklarını anlatarak, trafikte ve sipariş teslimat yolunda çetin bir mücadele verdiklerini söylediler:

Kadın Kuryelere_Karapürçek Gazetesi

 

‘KARŞILARINDA KADIN KURYE GÖRÜNCE ŞAŞIRIYORLAR’

Derya Adıgüzelli (41) Oda Kurucu Üyesi: Etimesgut-Eryaman bölgesinde bir e-ticaret platformu bünyesinde moto-oto kurye olarak hizmet veriyorum. Pandemide dükkanımızı kapatmak zorunda kalınca, sonrasında yemek sektöründe moto kurye olarak başladım. Yaklaşık 2 yıldır bu işi yapıyorum. Kuryelik işini yaparken herkes erkek bekliyor ama karşılarında bir kadın görünce şaşırıyorlar. İlk başta kendi firmamda yapamayacak diye düşünenler olurken, bölgeye hakim olunca erkeklerden daha da iyi yapabildiğimi gördüler. İçki ve sigaranın dışında market ve gıda üzerine vardiya sistemi ile genelde en son akşam 21’e kadar çalıyorum. İşimi seviyorum. Firmamda kadın olarak tektim ama her geçen gün kadın sayısı artıyor. Kış dönemi ticari araç, yazın ise motor kullanıyorum.

Kadın Kuryelere_Karapürçek Gazetesi

‘YAPTIĞIMIZ İŞİN KARŞILIĞINI GÖRMEK İSTİYORUZ’

Ebru Aldağ (29) Oda Kurucu Üyesi: Etimesgut bölgesinde büyük bir e-ticaret platformu bünyesinde hizmet veriyorum. 2 yıldır moto kurye olarak çalışıyorum. Motor kullanmayı ve yaptığım işi seviyorum. Yaz kış motor kullanıyorum. Trafikte sıkıştırmalar, tacizler, bile bile çarpmalar oluyor. Kadın olduğunuzu anlıyorlarsa ki saçımız illaki görünüyor, kendince dalga geçmek, uğraşmak isteyenler oluyor. Trafikte gerek yayalar gerekse sürücüler motorları bir araç olarak görmüyorlar. Yayadan tekme bile yemişliğim var. Bölge çok önemli. Bahçeli’de, Ümitköy ve Çayyolu’nda bu kadar olmuyor. Taşıdığımız siparişler bazen ağır oluyor, bizi zorluyor. Gün içerisinde 5-6 kat 10 litre su çıkardığımız oluyor. Bazı e-ticaret platformları bünyelerinde kadın kurye görmek istiyor ve bu anlamda teşviklerde bulunuyor ama benim hizmet ettiğim kuruluşta böyle uygulama yok. Zile bastığımızda sert bir tavırda kapıyı açan müşteri bir kadın kurye gördüğü zaman daha kibarlaşabiliyor. Kolay bir iş değil, kazası çok oluyor. Kadın istedikten sonra yapamayacağı bir iş yok. Geçtiğimiz ekim ayında ciddi bir motor kazası geçirdim ve 2,5 ay hastanede yattım. Kazalar da işimizin bir cilvesi. Miktarı önemli değil ama bahşiş teşvik ediyor. Sadece bahşiş de değil, çok güzel ikramlarda da bulunanlar oluyor, bu da bizleri çok mutlu ediyor. Yaz kış zor şartlarda yaptığımız işin ve verdiğimiz hizmetin karşılığını görmek istiyoruz.

‘KURYELİK MESLEĞİ ARTIK KADINLARIN DA TERCİHİ’

Nur Holta (44) Oda Kurucu Üyesi ve YKÜ: İncirli bölgesinde bir e-ticaret platformuna oto kurye olarak hizmet veriyorum. Pandemide başladım. 4 yıldır severek kendi ticari aracımla hizmet veriyorum. Kapıya gittiğimizde çok güzel karşılanıyoruz. Bazı adreslere her gün ve sık aralıklarla gittiğimiz için ikramlarda bile bulunuyorlar. Kadın olarak her meslekte başarılı olabiliriz. Moto-oto kuryelik erkek egemen tehlikeli ve zor bir meslek gibi görünse de artık kadınlar tarafından da tercih ediliyor ve her geçen gün sayımızın artacağına inanıyorum.

‘TRAFİKTE VE SİPARİŞ TESLİMATINDA SORUNLAR YAŞANABİLİYOR’

Merve Önal (38) Oda Üyesi: Balgat-Bahçeli-Mustafa Kemal Mahallesi bölgelerine bir e-ticaret platformu için kendi motorumla hizmet veriyorum. 3 yıldır moto kuryelik yapıyorum. Motor üzerindeyken kendimi çok özgür ve özgüvenli, çok mutlu hissediyorum. Motor kullanmayı seviyorum ve işimi de severek yapıyorum. Tehlike saçan motor kullananlar da olunca bu sefer tüm moto kuryeleri de aynı kefeye koyuyorlar. Bazen ağza alınmayacak küfürlere maruz kalıyoruz trafikte. Bir kadın olarak ben de kadın sürücülerden çok şikayetçiyim. Motor ile çok fazla kaza atlattım, ekipmanlarım olmasa çok ciddi durumlarla karşı karşıya kalmıştım. Bütün gün motor üzerindeyiz. Bir taraftan zamana karşı yarışırken diğer taraftan trafik en büyük kabusumuz olabiliyor. Yayalar da bizi görmüyor, umursamıyor. Trafikte ve sipariş tesliminde kapıda her türlü şeyle karşılaşabiliyoruz. Bazen uygunsuz kıyafetlerle kapı açanlar, madde bağımlıları oluyor, çok çeşitli yapıda insanlarla gün içerisinde karşı karşıya kalıyoruz. Emekçiyiz, canımızı ortaya koyuyoruz. Bir güler yüz bile bize yeterli oluyor. Kurye çok kazanıyor diye düşünüyorlar ama öyle değil. Kazancımızın önemli bir kısmı masraflara, tamire ve yakıta gidiyor.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın