Bacıerenlik geleneği ve_Karapürçek Gazetesi

Bacıerenlik geleneği ve müziği üzerine önemli bir çalışma

Doç. Dr. Mehmet Emin Şen tarafından kaleme alınan Etnomüzikolojik Açıdan “Bacıerenlik” adlı kitap, Anadolu kadınının simgesi Bacıeren kültürünün otantik yapısını bilimsel bir bakış açısıyla ortaya koyuyor. Değerli çalışma ayrıca, bir süre önce Şen’in “Etnomüzikolojik Açıdan Seymenlik” adlı ilk kitabının da devamı niteliği taşıyor.

Bacıerenlik geleneği ve_Karapürçek Gazetesi

Doç. Dr. Mehmet Emin Şen imzasını taşıyan “Etnomüzikolojik Açıdan Bacıerenlik” adlı kitap, Efe Akademi tarafından geleceğe miras olarak bırakılmak üzere raflardaki yerini aldı.  Kitap, içerdiği değerlendirmeler ile Anadolu’nun tarihsel ve kültürel birikimi Bacıerenlik geleneğini bilimsel bir perspektifle ele alıyor.

Bacıerenlik geleneği ve_Karapürçek Gazetesi

Ankara ve çevresinin kadim yerel kimliğinin en önemli ögesi Seymenlik geleneğinin bir bileşeni olarak Bacıerenlik geleneğinin de önemli bir değer taşıdığını belirten  Doç. Dr. Mehmet Emin Şen,  kitapta Bacıerenlik  geleneği ve müziği üzerine kültürel bir analiz çalışmasının ortaya konulduğunu kaydetti.

MÜZİĞİN DİLİYLE BACIERENLİK

Bir devam çalışması olan kitabın temel amacının  Bacıerenlik kültürünün otantik yapısını bilimsel bir bakış açısıyla ortaya koymak olduğunu ifade eden Şen, şöyle devam etti: “Müziğin diliyle Bacıerenlik geleneğinin etnomüzikolojik bağlamı ve folklorik yapısı üzerine yanıt arama çabası içerisinde hazırlanan bu çalışma; her bir figürü kültürel mirasın izlerini taşıyan savaşçı ve kahraman bir kişilikle bezenmiş Bacıeren kimliğinin; kendine özgü tavır, ritm ve hareketlerle ritüellerdeki dışavurumunun fenomenolojik bir bakış açısıyla tamamlanmıştır.

Bacıerenlik geleneği ve_Karapürçek Gazetesi

‘Etnomüzikolojik Açıdan Seymenlik’ adlı ilk kitabımın da devamı niteliğini taşıyan çalışmanın hayata geçirilmesinin ana fikrini, kültürel deformasyona maruz kalan etnik kültürlerin otantik yapısının bozulmadan sürdürebilirliğini esas alan bir yaklaşım oluşturmaktır.

Bir Türk etnomüzikoloğu olarak gayem; bu kadim geleneği son yıllar müzik edüstrisi popüler çıktılarının dışında tutarak, Ankara’ya özgü kostak tavırları tamamıyla yok eden bölge kültürü dogmalarından biri olan ontolojik odaklı müziksel unsurların yerine elektronik formların kullanımından kaynaklı geleneksel Ankara müziğinin yanlış algısını ortadan kaldırabilme öngörüsü ile Bacıeren kimliği kadim ilkesel yaklaşımının oyunlarına nasıl yansıdığı ve ne şekilde yaşatıldığı mesajını okuyucuya sunabilmektir. Umarım bir nebzede olsa kültürüme, Ankara’ma ve Ankaralı hemşehrilerime katkı sunabilmişimdir. Nice Ankara Oyun Havalarına.”

Bacıerenlik geleneği ve_Karapürçek Gazetesi

Şen, “Kitabın hazırlık aşamasında bilgi birikimini esirgemeyen ve dernek arşivinden belge ve görseller anlamında destek sağlayan Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Dr. Metin Özaslan’a, Bacıeren oyunları uygulamalarındaki aydınlatıcılığından ötürü Ankara Kulübü Derneği Kadın Halk Oyunları Antrenörü, Eğitimci, Araştırmacı Pınar Sert’e, Bacıeren ve Seymen kültürünü günümüzde de devam ettiren Ankara Kulübü Derneği Yönetici, Bacıeren ve Seymenleri ile üyelerine, yardımını esirgemeyen herkese teşekkürlerimi, sonsuz sevgilerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın