Ankara Kulübü heyetinden TİKA’ya_Siteler TV (2)

Ankara Kulübü heyetinden TİKA ya ziyaret

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Uluslararası kalkınma iş birliği faaliyetleri çerçevesinde birçoğunda Ankara Kulübünün de yer aldığı projelere verilen destek için TİKA Başkanı Serkan Kayalar’a teşekkür etti. TİKA ziyaretinde Özaslan, bir Ankara Akademisi işlevi gördüğünü ifade ettiği Ankara Kulübü’nün Seymen ve Bacıereleri olarak bundan sonra da ortak tarihi değer taşıyan kültürel mirasın korunması amacıyla ulusal-uluslararası düzeyde farkındalık temelli gerçekleşecek geniş kapsamlı projelerde yer almaya hazır olduklarını aktardı.

Ankara Kulübü heyetinden TİKA’ya_Siteler TV (2)

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ve beraberindeki dernek yönetim kurulu üyeleri, Seymen ve Bacıerenlerden oluşan heyet tarafından Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar’a nezaket ziyareti gerçekleştirildi.

TİKA Başkanlığında gerçekleşen ziyarette; Ankara Kulübü Derneği’nin deneyim ve tecrübesinin de içerisinde yer alacağı, ortak tarihi kültürel, toplumsal miras açısından büyük önem taşıyan ulusal ya da uluslararası kapsamlı projeler üzerinde bilgi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

Ankara Kulübü heyetinden TİKA’ya_Siteler TV (2)

ANKARA AKADEMİSİ İŞLEVİ GÖRÜYOR

Ziyarette yaptığı konuşmada; Ankara Kulübü Derneğinin 1925’de Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Seymenlik Geleneğini ve 27 Aralık Ruhunu Yaşatın” talimatıyla kurulduğu günden bu yana başta Seymenlik ve Bacıerenlik geleneği olmak üzere Ankara’nın geleneksel ve tarihi değerlerinin yaşatılması amacıyla faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Genel Başkan Dr. Metin Özaslan, “Ankara Kulübü Derneğimiz; ‘27 Aralık 1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi’ yıldönümü, ‘13 Ekim 1923 Ankara’nın Başkent Oluşu’ ve ‘13 Ekim 1925 Ankara Kulübü’nün Kuruluş Yıldönümü’, ‘5 Ekim 1922 Atatürk’ün Ankara Hemşehrisi Oluşu’ gibi Ankara’nın özel ve anlamlı günlerinde tören ve anma programları gerçekleştirmektedir.

Ankara Kulübü heyetinden TİKA’ya_Siteler TV (2)

Ayrıca; tüm milli bayramlara, kamu yararına düzenlenen çok sayıda faaliyete, anma günlerine ve kültürel etkinliklere katılım sağlayan Ankara Kulübümüz, Ankara özelinde Seymen ve Bacıeren müzik-oyun albümleri, kitap çalışmalarıyla da her alanda faaliyetlerini sürdüren üretken bir sivil toplum kuruluşudur. Seymen Divanı ve Bacıeren Kınası, her hafta organize ettiği Ferfene etkinliği ile her yıl gerçekleştirdiği Saya Gezmesi geleneğini sürdürmesine ek olarak çok sayıda sempozyum, panel, konferans, söyleşi, çalıştay, kurultay, koleksiyon ve resim sergileri, kermesler ile Ankara Kulübü Derneğimiz bir ‘Ankara Akademisi’ işlevi görmektedir.” ifadelerini kullandı.

Ankara Kulübü heyetinden TİKA’ya_Siteler TV (2)

Uluslararası kalkınma iş birliği faaliyetleri çerçevesinde Ankara Kulübü’nün de içerisinde bulunduğu projelere TİKA tarafından verilen destekler teşekkür eden Özaslan, bundan sonra da tarihi değer taşıyan kültürel mirasın yaşatılması ve farkındalık temelli gerçekleşecek ulusal-uluslararası geniş kapsamlı projelerde Ankara Kulübü Seymen ve Bacıerenleri olarak yer almaya hazır olduklarını belirtti. Özaslan, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’a nazik ev sahipliği ve misafirperverliği için de ayrıca teşekkürlerini iletti.

Ankara Kulübü heyetinden TİKA’ya_Siteler TV (2)

Genel Başkan Dr. Metin Özaslan nezaretindeki Ankara Kulübü Derneği heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren TİKA Başkanı Serkan Kayalar da faaliyetlerini yakından takip ettiklerini belirttiği Ankara Kulübü Derneği’nin Seymenlik ve Bacıerenlik geleneğini Ankara’da yaşatarak gelecek kuşaklara aktarılması yönünde sahip olduğu tecrübeye büyük önem verdiklerini söyledi. Kayalar, Seymen ve Bacıeren kimliğinin Atatürk’ü karşılayan ve vatanına sahip çıkan semboller olduğunu, Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan Ankara Kulübü Derneğinin bu yapıyı hak ettiği değerde taşımasından, Ankara’yı sadece ulusal anlamda değil, Akraba Toplulukları ve Balkanlar başta olmak üzere uluslararası düzeyde de bugüne kadar yer aldığı çok sayıda projedeki katkılarıyla layığıyla tanıttıkları için gurur ve mutluluk duyduklarını kaydetti.

Kayalar, bundan sonra da Ankara Kulübü Derneği ile aynı şekilde ortak tarihi ve kültürel mirası geleceğe taşımaya yönelik gerçekleşecek projelerde işbirliği ve koordinasyon içerisinde olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Ziyarette; Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan tarafından, TİKA Başkanı Serkan Kayalar’a günün anısına Ankara Kulübü yayını dergi ve çeşitli kitaplar ile Geleneksel Ankara Ezgileri albümü hediye edildi.

KARAPÜRÇEK GAZETESİ

 SİTELER TV TÜRKİYENİN EN ÇOK İZLENEN İP TELEVİZYONU

 İNTERNET MARKETİM TÜRKİYE’NİN GÜVENLİ ALIŞVERİŞ PLATFORMU

 STÜDYO AŞK PROFESYONEL FOTOĞRAF STÜDYOSU

Bir yanıt yazın