Ankara Kasaplar Esnaf ve Sanatkarlar Odası YKÜ Sebahattin Bulut Kurbanınızı işin ehli kasaplara emanet edin…

Ankara Kasaplar Esnaf ve Sanatkarlar Odası YKÜ Sebahattin Bulut, Kurban Bayramı’nda; etlerin israf edilmeden parçalanması ve çekilmesi sürecinden en sağlıklı şekilde yararlanılabilmesi için kurban kesimi ve sonrasındaki işlemlerin; işin ehli kasaplara emanet edilmesi gerektiğini kaydetti.

35 yıllık kasap Sebahattin Bulut’tan kurban için öneriler geldi. Ankara Kasaplar Esnaf ve Sanatkarlar Odası YKÜ Sebahattin Bulut, kurban keseceklere tavsiyelerde bulundu. Vatandaşlara, acemice kendi kurbanlarını kesmeleri ya da korsan kasaplara kurbanlarını emanet etmeleri yerine işin ehli olan kasapları tercih etmelerini tavsiye eden Bulut, “Kurban kesimi, işin ehli kasaplar tarafından yapılmalı. Kurban kesildikten sonra da yine dilediğiniz etin kuşbaşı parça ve kıyma olarak çektirilme işi de yine işin ehli, bilindik mahalle kasabına yaptırılmalı.” dedi.

Kurban kesiminin dini esaslara ve sağlık şartlarına uygun olarak gerçekleşmesini sağlamak, genel gözetim ve denetimini yapmak üzere Ankara Vali Yardımcısının başkanlığında oluşturulan; Müftülük, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Belediyeler/Zabıta Müdürlükleri, Diyanet İşleri Başkanlığının temsilcilerinden oluşan Kurban Hizmetleri Komisyonunda Ankara Kasaplar Odasını temsilen görev yaptığını belirten Bulut, “Her önüne gelen-elinden geliyor diye kurban kesemez. Şayet varsa sağlık koşullarına uygun olarak mezbaha ve kurban kesim yerleri tercih edilmeli. Yoksa, işin ehli kasap tarafından uygun görülecek özel bir alanda kesim yapılmalı. Özellikle büyükbaş hayvanlar mezbaha ve özel kesim alanlarında kesilmeli.” ifadelerini kullandı.

BAKTERİ ÜRETMEMESİ İÇİN KIYMA MAKİNELERİ SOĞUTUCULU OLMALI

Kurban kesilecek hayvanda olması gereken özellikler hakkında da bilgi veren Bulut, “Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, uzuvlarının eksiksiz, besili olması hem sağlık kuralları açısından hem de dini vecibe anlamında önemlidir. Küçükbaş kurban hayvanı en az 6 aylık ve annesinin boyuna erişmiş olmalı. Büyükbaş kurban ise 2 yaşını doldurmuş, dişlerinin çıkmış olması gerekiyor. Bunlar önemli ve dikkat edilmeli.” diye konuştu.

Artan hava sıcaklığına dikkat çekerek kurban kesecek vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Bulut, şunları ekledi: “Kesimin hemen ardından etlerin sıcakken naylon torba ve kovaya koyulması kısa süre içerisinde etin bozulmasına neden olur. Et soğuduktan sonra parçalanmalı ve evde dinlenmiş ve iyice soğuduğundan emin olduktan sonra buzdolabına yerleştirilmeli. Et yıkanarak temizlenmez. Sağlık için merdiven altı kıyma çekim işlemlerinden uzak durulmalı. Vatandaşlarımız, sağlıksız koşullarda hazırlanan kurban etlerinden etkilenmemesi için senede bir defa kurulan içi paslı kıyma makineleri ile kapılarının önünde hijyenik olmayan şartlarda işlem yapan işin ehli olmayan manav, kırtasiyeci, kuruyemişçilere itimat etmesin. Bu da son derece sağlıksız bir durum. Özellikle kıyma makineleri soğutucu olmalı. Yoksa içinden geçen ve ısınan et bakteri üretir. Usta bir kasap, parazitli, hastalıklı bir eti, tüberküloz olmuş bir hayvanın etini, sıcaklardan kokmuş bozulmuş bir eti tespit ederek çekim işlemi esnasında bunları ayırır. Ama yetkisiz insanlara ucuza yapıyor diye etler emanet edilirse, o insanlar bu ayırımları yapamayacakları için hastalıklar baş gösterecektir. Vatandaşlarımızdan kurban etlerini her zamanki bilindik mahalle kasaplarından çektirmelerini öneriyoruz.”

KIYMA ÇEKİMİ KİLO BAŞI 5 TL

Kurban Bayramı’nda kesim işleminin ardından uygulanacak işlemlere ilişkin Oda tarifesini de açıklayan Bulut, “Kurban etlerinden kıyma yaptırmak isteyenler, kasaplara bu işlem için kilo başına 5 TL, et işleme-kuşbaşı parça et için de kilo başı 10 TL ödeyecekler.” dedi.

Ankara Kasaplar Esnaf ve Sanatkarlar Odası YKÜ Sebahattin Bulut’u kasap dükkanında ziyaret eden Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) YKÜ Yaşar Öztürk de kurban kesiminde istenmeyen görüntülerin sona ermesi ve daha sağlıklı koşullarda kurban kesimlerinin gerçekleştirilmesi için kurban kesiminin daha ehil eller tarafından, Oda-sicil kaydı olan kasap esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılmasının önemine vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın